• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

Ustawianie lunety w wiatrówce

Oto moja instrukcja centrowania lunety.

Pierwsze co musisz zrobić, to zakupić odpowiednią lunetę z montażem. Niektóre wiatrówki, jak np. Norconia Germany, sprzedawane są razem z lunetą 4x20 firmy Tasco. Może nie powiększa ona najlepiej ale zdecydowanie do tego modelu wystarczy. Może być przy tym niezła zabawa. Problem pojawia się, kiedy po założeniu lunety, okazuje się, że nie możemy trafić w drzewo z odległości 10 metrów. Oznacza to, że nasz nowy sprzęt nie jest prawidłowo skalibrowany.

Cała procedura powinna wprawionej osobie zająć około 10 minut.

Krok 1
Narysuj jedną albo dwie małe kropki na kawałku tektury wystarczająco dużej, by pokazać, gdzie trafią Twoje śruty. Narysuj na tekturce dwie kropki ułożone w pionie jedna nad drugą i oddalone od siebie o około 6 cm.
Powstała tarcza o wymiarach zdjęcia - około 15 cm szerokości i 23 cm wysokości. Najlepiej ją wyciąć z tekturowego pudełka. Do tego momentu wszystko robisz na oko, nie wymagana jest szczególna precyzja - po prostu chcemy mieć wystarczająco dużo miejsca na tarczy, tak aby żaden ze strzałów się nie zgubił. Wieszamy tarczę w bezpiecznym miejscu (najlepiej na kulochwycie) w odległości 3 metrów (nie więcej).
Jeżeli twój celownik optyczny ma regulowaną paralaksę, ustaw ją najbliżej jak się tylko da. Jeżeli wiatrówka ma zmienną moc - ustaw ją na najsłabszą. Punkt, w który będziemy celować jest nadal trochę zamazany przy tej odległości, ale postaraj się zrobić to jak najlepiej.

Przy strzale, zawsze mierzymy w górną kropkę. Oczekuj, że twój pierwszy strzał będzie o tyle niżej górnej kropki, o ile środek Twojej lunety jest powyżej lufy. Jeżeli ta odległość wyniesie około 7-8 cm, to o tyle niżej powinien trafić śrut w stosunku do kropki, w którą celowałeś. Mój pierwszy strzał wylądował nisko i był zcentrowany w lewo. Strzeliłem jeszcze raz, aby to potwierdzić.

Krok 2
Po tym jak oceniłem pierwsze dwa strzały, skorygowałem lekko lunetę podkręcając horyzontalną gałką w prawo i wertykalną do góry. Przy odległości 3 metrów od tarczy trzeba się trochę nakręcić, żeby następny strzał był poprawniejszy
Trzeci strzał był już w jednej linii z moim punktem i troszeczkę poniżej dolnej kropki, więc próby na odległości 3 metrów można zakończyć. Pamiętaj - próbuj tak długo, aż twój strzał będzie w jednej pionowej lini z kropką do której mierzysz.

Krok 3
Oddalamy cel na odległość 10 metrów. Ja wystrzeliłem kolejne 2 strzały i zauważyłem, że ustawiłem lunetę zbyt mocno w prawo. Wiadomo, że na większej odległości od tarczy, drobna różnica będzie się zwiększać. To co przy odległości 3 metrów wyglądało na ustawienie poprawne, to już przy odległości 10 metrów i więcej nie musi. Poprawiłem to, korygując ustawienie horyzontalne lekko w lewo. Tym razem nie trzeba było się aż tyle nakręcić

Krok 4
Kolejny strzał pokazał, że ustawiłem poprawnie lunetę horyzontalnie, to znaczy śrut padł idealnie pod moją kropką (minimalnie na lewo ale dosłownie o pół milimetra). Należy pamiętać, że wraz z oddalaniem celu (w naszym przypadku tarczy), punkt trafienia będzie się podwyższał, jednak powinien pozostać we właściwej lini pionowej. Lubię, kiedy moje strzały lądują o jakieś 4 cm poniżej celu przy odległości 10 metrów ale ten był trochę niżej.

Krok 5
Przesuń cel na odległość 18 do 27 metrów. Ja przesunąłem swój na 23 metry. Przy tej odległości moje skupienie było bardzo bliskie punktu w który celowałem.

Oddałem dokładnie 5 strzałów i tym razem byłem z nich zadowolony.
Jeżeli miałbym centrować tą wiatrówkę do codziennego użycia, zrobiłbym jeszcze ostateczne drobne korekty, aby miejsce trafienia było lekko powyżej punktu celu. Jeżeli strzały są w celu przy odległości 18 do 27 metrów, oznacza to, że wiatrówka jest dobrze wycentrowana. Będzie ona strzelać lekko poniżej celu do odległości 18 metrów. Na odległości 27 metrów śrut będzie się lekko podnosił lub opadał, jednak nie ma to zbyt dużego znaczenia (prawie niewidoczne).

Ta metoda centrowania jest bardzo skuteczna dla wiatrówek o prędkości początkowej śrutu na poziomie 245-275 m/s. Przy 275 m/s nawet przy odległości 32 metrów, śrut będzie nadal bardzo blisko celu. Przy wyższych odległościach, śrut będzie lądował oczywiście poniżej punktu w który celujemy.

Pamiętaj aby przy tej procedurze zabezpieczyć oczy za pomocą specjalnych okularów ochronnych. Jest to szczególnie ważne przy strzelaniu na odległość 3 metrów, ponieważ ołowiane części śrutu powrócą do Ciebie z dużą szybkością.
 

Nowy dział gier komputerowych
Z początkiem maja rozpoczynamy prowadzenie w naszym serwisie działu "Gry komputerowe", w którym będziemy prezentować opisy gier militarnych, wartych zobaczenia.

Partnerzy

Militaria.pl
Bron.pl

TradeDoubler

 Płatności

Organizatorzy

Adventura

 


Polecamy

Kompletny wzmocniony gearbox do MP5 (REF16590) G Kompletny wzmocniony gearbox do MP5 (REF16590) G Kompletny wzmocniony gearbox do MP5 serii Ultimate Upgrade Series zbudowany na bazie najwyższej jakości podzespołów, pozwalający na uzyskanie
 
Spodnie Verney-Carron Superpant (LVPN025) Spodnie Verney-Carron Superpant (LVPN025) Spodnie francuskiego producenta broni firmy Verney-Carron, której produkty są znane i cenione w Europie od wielu lat. Superpant dedykowane są
 
Śrut JSB Exact Rapid Speed 4,52 mm 500 szt. (546307-500) Śrut JSB Exact Rapid Speed 4,52 mm 500 szt. (546307-500) Śrut czeskiej firmy JSB, charakteryzujący się najwyższą możliwą precyzją oraz doskonałą jakością wykonania. Dzięki temu systematycznie podbija
 

Czy wiesz, że...

Śrut to ołowiana amunicja do gładkolufowej broni myśliwskiej lub sportowej (popularnej wiatrówki). Obecnie stosuje się najczęściej pociski wielkości 4,5 bądź 5,5mm. Dawniej, śrut był okrągły; teraz produkowany jest w różnych kształtach, w zależności od odpowiednich parametrów.