• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

Żołnierze dla powodzian

Można powiedzieć, że tym razem to nie przestrzeń powietrzna, ale wielka woda wezwała spadochroniarzy do akcji. Powódź, która nawiedziła w 2010 roku południową Polskę, przyniosła ogromne spustoszenie, a jej skutkom próbowali zapobiec żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Żołnierze ochraniali wały, wzmacniali je usypując worki z piaskiem, patrolowali wezbrane rzeki i rozlewiska, próbując przewidzieć gdzie może być potrzebna wzmożona interwencja.

Niestety nie we wszystkich miejscowościach udało się wygrać z falą, przerwanie wałów spowodowało zalanie wiele miejscowości, w niektórych domy były zalane aż po dach, wiele budynków zostało doszczętnie zniszczonych. Tam gdzie zarządzono ewakuację mieszkańców, służby militarne pomagały przewozić ludzi i zwierzęta oraz patrolowały pozostawione bez opieki gospodarstwa domowe. Wiele razy żołnierze musieli transportować amfibiami tych, którzy początkowo postanowili zostać w swoich domach, jednak dramatycznie zmieniająca się sytuacja powodziowa zmuszała ich do opuszczenia budynków, które błyskawicznie były odcinane przez wodę. W miejscowościach, w których mieszkańcy najbardziej ucierpieli, żołnierze pomagali usuwać szkody, sprzęt militarny przydał się do wypompowywania wody z piwnic, osuszania murów, a także przy rozbiórce tych budynków, które nie nadawały się już do remontu. Służby militarne dostarczały wodę pitną, podstawowe środki higieniczne i żywność o przedłużonym terminie ważności. Na terenach dotkniętych powodzią potrzebna jest każda forma pomocy, ludziom brakuje dosłownie wszystkiego, woda zabrała im sprzęt AGD, meble, ubrania, książki, a także rzeczy bezcenne, których już nie sposób odzyskać, jak na przykład rodzinne pamiątki. Obecnie wciąż trwa szacowanie strat, ludzie czekają na pomoc finansową, ale nie tylko. Fundatorzy i ofiarodawcy sprzętu AGD, materiałów budowlanych i innych niezbędnych do życia artykułów, zwracają się do służb militarnych o pomoc w dostarczaniu darów na tereny popowodziowe. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej przekazali kilku najbardziej potrzebującym rodzinom z gminy Borzęcin pralki, które ufundowała jedna z warszawskich firm marketingowych.

 

Serwis w nowej odsłonie
Serwis www.Militaria.TM.pl działający od 2003 roku, doczekał się kolejnej transformacji. Nowa oprawa graficzna oraz wiele nowych funkcjonalności - zapraszamy do korzystania.

Partnerzy

Militaria.pl
Bron.pl

TradeDoubler

 Płatności

Organizatorzy

Adventura

 


Polecamy

Nóż składany Cold Steel American Lawman (58AL) Kompaktowy nóż taktyczny amerykańskiej firmy Cold Steel dedykowany pracownikom służb mundurowych. Głownia z japońskiej stali nierdzewnej Aus
 
Spodnie Surplus Vintage Premium Woodland (53597.62) Wygodne, szerokie spodnie-bojówki z mocnej bawełny o wysokiej gramaturze. Bardzo solidnie uszyte.

Spodnie zostały fabrycznie sfatygowane
 
Okulary ochronne Bolle Spider Clear (SPIPSI) Proste i bardzo lekkie okulary przeciwsłoneczne z szybami o zwiększonej odporności na uszkodzenia. Szkła zapewniają ochronę przed promieniami UV
 

Czy wiesz, że...

Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na celność strzału, są: jakość wiatrówki, warunki pogodowe (wiatr, opady), typ śrutu i rodzaj lufy. Należy także pamiętać, że jeśli brakuje nam umiejętności i praktyki, nawet najlepszy sprzęt i warunki nie pomogą w uzyskaniu wybitnych wyników.