• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

[26 października 1497] Bitwa pod Koźminem - epilog klęski mołdawskiej

Wyprawa mołdawska króla Jana I Olbrachta od początku nie układała się po myśli polskiego władcy. Zamiast łatwego zwycięstwa nad hospodarem mołdawskim Stefanem III Wielkim, próbującym się uniezależnić od zaborczych sąsiadów - zjednoczonych Polski i Litwy, Węgier i Turcji - armia koronno-litewska wspomagana przez wojska zaciężne i posiłki krzyżackie oraz ruskie musiała odstąpić od oblężenia Suczawy i wycofać się na północ. Decydująca klęska miała jednak dopiero nadejść.

Wycofujące się przez lasy Bukowiny liczne, bo ponad 50 tysięczne, wojsko pod dowództwem króla polskiego wpadło w zasadzkę zorganizowaną przez oddziały mołdawskie, wspierane przez posiłki tureckie, tatarskie i wołoskie. Mimo ponad dwukrotnej przewagi liczebnej armia króla Olbrachta została zaskoczona i w pierwszej części starcia prawie całkowicie rozbita. Od pogromu uratował ją kontratak ciężkiej jazdy polskiej, pod dowództwem Jana Tęczyńskiego. Poniesiono jednak duże straty, wynoszące około 10 tysięcy zabitych i rannych, utracono także ponad 6000 wozów taborowych. Bitwa ta ostatecznie przekreśliła plany Jana Olbrachta dotyczące podporządkowania Mołdawii. To właśnie do niej odnosi się powiedzenie "Za króla Olbrachta wyginęła szlachta". 

 

Nowy dział gier komputerowych
Z początkiem maja rozpoczynamy prowadzenie w naszym serwisie działu "Gry komputerowe", w którym będziemy prezentować opisy gier militarnych, wartych zobaczenia.

Partnerzy

Militaria.pl
Bron.pl

TradeDoubler

 Płatności

Organizatorzy

Adventura

 


Polecamy

Wiatrówka BSA Hornet 4,5 mm

Wiatrówka gwintowana kaliber 4,5 mm renomowanej firmy BSA, należąca do kategorii najbardziej zaawansowanych technologicznie karabinków

 
Jednorazowy alkotest

Jednorazowy alkotest służący do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Niezbędny element w ekwipunku każdego odpowiedzialnego kierowcy.

 
Żarówka kryptonowa 4D, 4C (LWSA401) Żarówki kryptonowe 6V White Star firmy Maglite, przeznaczone do latarek typu 4D i 4C zasilanych bateriami alkalicznymi.

Opakowanie
 

Czy wiesz, że...

Nieśmiertelnik, to kawałek blachy, na której znajdują się wypisane informacje o jego właścicielu, takie jak: nazwisko, imię, grupa krwi. Jest on wykorzystywany w celu zidentyfikowania rannego lub zmarłego żołnierza.