Strzelająca zarówno ogniem ciągłym, jak i pojedynczym, replika M4A1 wykonana z wytrzymałego metalu. Uwagę zwraca wierne odwzorowanie detali, co z kolei, wymusza podobną obsługę karabinka - wymianę magazynka, wybór trybu strzelania, a nawet rozkładanie do czyszczenia!
Wybór trybu strzelania, podobnie jak w oryginale, odbywa się poprzez ustawienie na właściwym wskazaniu obrotowego selektora 3-pozycyjnego:
- SAFE - zabezpieczony, a ściągnięcie spustu jest niemożliwe,
- SEMI - strzał pojedynczy,
- AUTO - strzelanie w trybie ciągłym do momentu zwolnienia nacisku na spust, wyczerpania się zapasu kulek w magazynku, lub wyczerpania się akumulatora.
Selektor znajduje się po lewej stronie, powyżej spustu i nieznacznie za nim. Taka pozycja umożliwia zmianę ustawień kciukiem bez konieczności puszczania chwytu i zdejmowania palca ze spustu. W stosunku do wcześniejszych wersji M16 zrezygnowano z trybu BURST, w którym jedno pociągnięcie spustu powodowało wystrzelenie serii 3-strzałowej.
Karabin strzela kulkami 6 mm, których magazynek typu Hi Cap mieści aż 450 szt. Przycisk zatrzasku magazynka znajduje się po prawej stronie karabinka w zasięgu palca obsługującego język spustowy.
Prezentowana wersja została pozbawiona charakterystycznego chwytu transportowego, a na wierzchu zamka posiada długą szynę w standardzie Mil Std 1913 (znanym także jako Weaver) umożliwiających zamocowanie szerokiego spektrum celowników optycznych, kolimatorowych czy noktowizyjnych. Szyna wierzchnia jest długa na ponad 30 cm, a boczne zaledwie 6 cm. Dolna szyna ma 10 cm i służy głównie do montażu chwytu pionowego czy dwójnoga.
Przyrządy celownicze to regulowana w pionie muszka i regulowana w pionie i poziomie sczerbinka przeziernikowa z dwoma wielkościami otworów do wyboru: dziennym (mniejszym) i nocnym (większym). Została ona zamocowana na stałe za długą szyną i, co bardzo ciekawe, może zostać złożona, dzięki czemu nie zasłania obrazu w celowniku.
Uchwyt przeładowania służy jedynie do otwarcia okna wyrzutu łusek, w którym w replice znajduje się pierścień regulacji Hop Up. Regulacja podkręcenia kulki w lufie zwiększa jej donośność i celność. Dokonując regulacji należy pamiętać o wadze stosowanych kulek oraz odległości, na jaką się strzela.
5-pozycyjna teleskopowa kolba posiada sztywną stopkę oraz otwór do mocowanie pasa nośnego. Bączek do mocowania drugiego końca pasa znajduje się po lewej stronie lufy na wysokości muszki, pod którą znajduje się także mocowanie bagnetu.
Akumulator 9,6V 1700 mAh zasilający silnik tłoka nadając kulkom prędkość do nawet 110 m/s podłączany jest wtyczką typu mały PIN. Gniazdo akumulatora znajduje się pod chwytem przednim - w celu jego zdjęcia należy obrócić boczne trzpienie demontażowe i odsunać pierścień montażu dolnej szyny akcesoryjnej.
W komplecie otrzymujecie także:
- 2 magazynki o pojemności 450 kulek,
- 600 kulek Xtreme Precision 0,2 g kal. 6 mm,
- wycior do lufy,
- kluczyk do regulacji muszki,
- barrel cap.
Karabin objęty jest 6-miesięczną gwarancją.
Dane techniczne:
Model: M4 SIR (M16A3 Carbine w/rails)
Zasilanie: akumulator 9,6V 1700 mAh Small Pin
Kaliber: 6 mm
Pojemność magazynka: 450 szt.
Prędkość początkowa kulki:
Szybkostrzelność teoretyczna: 920 strz/min
Długość całkowita:
- kolba rozsunięta: 885 mm
- kolba zsunięta: 790 mm
Długość lufy: 395 mm
Waga: 3500 g
Producent: I Chih Shivan, Taiwan
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem repliki ASG dostępne są bez zezwolenia.
Historia:
AR-15 to "karabin szturmowy mod.15" obecnie 50-letnie już dziecko jednego z najbardziej płodnych konstruktorów broni XX wieku - Eugena Stonera. Zaprojektowany w latach 50-tych ubiegłego wieku karabin nieustanie poddawany jest modyfikacjom w każdej produkującej go firmie.
Łatwo rozpoznawane elementy karabinów, karabinków i subkarabinków rodziny M16 / M4 także ulegają przeobrażeniom, m.in. charakterystyczny uchwyt transportowy, którego nikt w tym celu nie wykorzystywał, muszka na stałej trójkątnej podporze, czy kolba mieszcząca tłok.
I tak, stałą kolbę zastąpiły kilkupozycyjne, teleskopowe urządzenia podpierajace broń na ramieniu strzelca, a na dodatek umożliwiające wygodne przenoszenie broni w sposób inny, niż "na pas" lub "przez pierś". Uchwyt pozostał, ale umożliwiono strzelcom jego zdjęcie i zastąpienie szczerbinki przyrządem celowniczym (lunetą lub kolimatorem) montowanym na uniwersalnej szynie Mil Std 1913.
Zmianom uległo także łoże stanowiące chwyt przedni - trójgraniaste w przekroju najpierw zastąpiono okrągłym, a w późniejszym okresie 4-płaszczyznową szyną w w/w standardzie. Umożliwiło to przeobrażenie broni w urządzenie wielofunkcyjne: z latarką, granatnikiem, zespołem LAM, pionowym chwytem przednim a nawet wąchaczem.
50 lat po zaprojektowaniu AR-15 to ponad 70 wersji o różnej długości lufach w kalibrach bojowych, sportowych, pistoletowych produkowanych w USA, Kanadzie, Singapurze, Turcji a nawet w Chinach!