• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

Muszkiet Springfield mod.1842 kal.69 (900.000)
Przedmiot archiwalny - sprzedaż zawieszona

Replika ostatniego muszkietu kapiszonowego kaliber .69 w eleganckim i mocnym łożu orzechowym. Długa na ponad metr lufa osadzona jest w wykonanym ręcznie i wykończonym oliwą łożu z jednego kawałka drewna orzechowego i utrzymywane jest trzpieniami oraz trzema zdejmowalnymi obejmami. Wewnątrz łoża, pod lufą znajduje się długi stempel do ubijania prochu i kuli - po nakręceniu szczotki może on także pełnić rolę wyciora.

Jest to wersja muszkietu, której pierwowzór datowany jest na rok 1847 - producent dbając o wierność oryginałowi umieści także znaki rozpoznawcze Sił Zbrojnych USA na płytce bocznej, a także grawer jednego z dwóch producentów - Springfielda.

Ciężki kurek wpółodciągnięty zapewnia bezpieczeństwo podczas przemieszczania się z załadowaną bronią - niemożliwe jest jego spuszczenie bez uszkadzania mechanizmu. Dopiero pełne odciągnięcie kurka uruchamia spust.

Długa, obustronnie symetryczna kolba zapewnia bezpieczeństwo oczu i uszu podczas strzelania w prawidłowej postawie. Kolba zakończona jest ciężką, metalową stopką umożliwiającą wykorzystanie jej podczas walki wręcz.

Ten model nie posiadał tylnych przyrządów celowniczych (szczerbinki) gdyż przy tak długiej lufie i zasadzie strzelania salwami na wprost po prostu nie była potrzebna. Dopiero w późniejszym okresie, kiedy taktyka strzelectwa indywidualnego zaczęła brać przewagę do wybranych muszkietów/karabinów montowano szczebelkową szczerbinkę o zakresie od 100 do 900 jardów.

Środkowa obejma mocująca lufę do łoża posiada zaczepkę pasa nośnego ("bączek"), zaś druga znajduje się przy osłonie spustu (kabłąku) - dokładnie tak, jak w pierwowzorze.

Replika jednego z ostatnich muszkietów przyjmowanych do uzbrojenia jeszcze w połowie XIX wieku - mod. 1842. Wyprodukowanych zostało niemal 300 000 szt, które w następnych latach zostały poddawane licznym zmianom i modernizacjom, efektem czego było powstanie Karabinu kapiszonowego mod. 1842, a potem już modelu 1855 strzelającego pociskiem minie 0.58 cala.

Na zakup tej broni NIE JEST wymagane ZEZWOLENIE zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 1 stycznia 2004 r. zezwalającą na posiadanie replik broni wykonanych przed 1850 r.

Dane techniczne:
Kaliber: .69
Długość lufy: 1065 mm
Długość całkowita: 1468 mm
Waga: 4,8 kg
Typ zamka: kapiszonowy
Producent: Armi Chiappa, Włochy

Muszkiet mod. 1842 to broń historyczna - z jednej strony ostatni model muszkietu na kaliber 0.69 cala (17,53 mm) i zarazem pierwsza seryjnie produkowana broń równolegle w dwóch zakładach rusznikarskich: Springfield Armories (172 tyś. sztuk) i w Harpers Ferry (103 tyś. sztuk) z, co ciekawe, wzajemnie wymiennymi wszystkimi częściami. W latach 1844 - 1855 z obu, można powiedzieć, fabryk wyszło ponad ćwierć miliona muszkietów, które trafiły zarówno do regularnej armii, jak i lokalnych milicji. Muszkiety te stanowiły duży odsetek rodzimego podstawowego uzbrojenia strzeleckiego obu stron wojny secesyjnej.
W trakcie użytkowania ok. 15 000 z nich przerobiono na karabiny (z lufą gwintowaną, a w kilku tysiącach przypadków 33-calową, zamiast 42-calowej) ok. 10 000 dodano szczerbinkę drabinkową z nastawami od 100 do 900 jardów.
Mod. 1842 traktowany jako wzór został następnie zmodernizowany i w kalibrze 0.58 cala (14,73 mm) z gwintowaną lufą długości 40 cali trafił do uzbrojenia jako Karabin kapiszonowy mod.1855.

WAŻNE:
Broń nie jest dostępna drogą wysyłkową! Jej zakupu można dokonać w naszych salonach firmowych.  

Podobne produkty:

 

Dodaj swoją opinię o produkcie

Imię:
Komentarz:
Wszystkie opinie są moderowane. Zabrania sie zamieszczania linków w treści opinii.

 

Coś dla miłośników mocnych wrażeń: dział ze świetnymi karabinami z kategorii broni czarnoprochowej. O tym, jak będzie strzelał konkretny model broni, dowiesz się z opisów i parametrów podanych przy każdym produkcie. Zadowoli Cię nasza oferta – zaopatrujemy najlepszych!

 

Zobacz również:

 

Promocja organizatorów imprez
Dodaliśmy nowy dział, w którym opisywać będziemy firmy zajmujące się organizacją wszelkiego rodzaju imprez terenowych. Jeżeli jesteś zainteresowany zamieszczeniem informacji o Twojej firmie, skontaktuj się z administratorem wortalu www.Militaria.TM.pl

Partnerzy

Militaria.pl
Bron.pl

TradeDoubler

 Płatności

Organizatorzy

Adventura

 


Polecamy

Kulki ASG Gunfire Rockets Professional 0,25g - 0,5kg (GFR22) G

Kulki Gunfire Rockets Professional 0,25g

Długo oczekiwane, wysokiej jakości, precyzyjne kulki Gunfire Rockets. Dzięki specjalnemu procesowi

 
Buty Zamberlan Zenith GT RR Grey Drapieżny wygląd, ale łagodne wnętrze – komfortowe buty o niepowtarzalnym stylu dla wymagających użytkowników.
 
Buty
 
Nóż składany Sanrenmu L04-GN Solidny nóż z ostrzem ze stali 8Cr13MoV i dwukolorowymi okładzinami z barwionego laminatu drewnianego. Wyposażony w solidną blokadę liner-lock.
 

Czy wiesz, że...

Flara to inna nazwa racy, czyli przyrządu, którego zadaniem jest oświetlić teren. Pociski można odpalić bezpośrednio lub stosując pistolety sygnałowe. Race mają zastosowanie w ratownictwie, wojsku oraz jako element pokazów sztucznych ogni.