• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

Ustawianie lunety w wiatrówce


Przed rozpoczęciem upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i akcesoria, takie jak: czysta szmatka bawełniana, oliwka do broni, montaż lunety, luneta oraz klucze imbusowe, które zazwyczaj są dołączone do zestawu montażowego. Przygotowanie jest kluczem do prawidłowego zamontowania i ustawienia lunety​1​.

Przedstawiam moją instrukcję dotyczącą centrowania lunety.

Na wstępie należy zaopatrzyć się w odpowiednią lunetę wraz z montażem. Przykładowo, wiatrówki marki Norconia Germany są często sprzedawane w zestawie z lunetą 4x20 od Tasco. Mimo że jej powiększenie może nie być najwyższej klasy, to jednak do tego modelu jest ona w zupełności wystarczająca i może dostarczyć sporo zabawy. Problem pojawia się, gdy po zamontowaniu lunety okazuje się, że nie jesteśmy w stanie trafić w drzewo z odległości 10 metrów. To sygnał, że nasze nowe wyposażenie wymaga kalibracji.

Cały proces powinien zająć doświadczonej osobie około 10 minut.

Krok 1: Zacznij od narysowania jednej lub dwóch małych kropek na dużym kawałku tektury, aby zaznaczyć miejsce, w które będą trafiały śruty. Ułóż dwie kropki pionowo, jedna nad drugą, w odległości około 6 cm od siebie. Tarcza powinna mieć wymiary zbliżone do zdjęcia - około 15 cm szerokości i 23 cm wysokości. Najlepiej wyciąć ją z kartonowego pudełka. Do tego momentu nie potrzebujesz specjalnej precyzji - chodzi tylko o to, aby na tarczy było wystarczająco dużo miejsca, aby żaden ze strzałów się nie zgubił. Powieś tarczę w bezpiecznym miejscu (najlepiej na kulochwycie) w odległości 3 metrów (nie więcej). Jeśli Twój celownik optyczny posiada regulowaną paralaksę, ustaw ją jak najbliżej. Jeśli wiatrówka ma zmienną moc, ustaw ją na najniższym poziomie. Punkt, w który celujemy, może być trochę zamazany przy tej odległości, ale postaraj się zrobić to jak najlepiej.

Zawsze celuj w górną kropkę. Spodziewaj się, że pierwszy strzał trafi niżej o tyle, o ile środek lunety jest umieszczony powyżej lufy. Jeśli ta odległość wynosi około 7-8 cm, o tyle niżej powinien trafić śrut w stosunku do kropki, w którą celowałeś. Mój pierwszy strzał trafił nisko i był zbyt na lewo. Wykonałem kolejny strzał, aby to potwierdzić.

Krok 2: Po ocenie pierwszych dwóch strzałów, dokonałem lekkiej korekty lunety, przekręcając gałkę horyzontalną w prawo i wertykalną do góry. Na odległość 3 metrów od tarczy trzeba się trochę nakręcić, aby następny strzał był bardziej precyzyjny. Trzeci strzał był już w jednej linii z moim punktem celowania i troszeczkę poniżej dolnej kropki, więc próby na odległość 3 metrów można było zakończyć. Pamiętaj - celuj tak długo, aż Twój strzał będzie w jednej pionowej linii z kropką, w którą celujesz.

Krok 3: Przesuń cel na odległość 10 metrów. Wykonałem kolejne dwa strzały i zauważyłem, że ustawiłem lunetę zbyt mocno w prawo. Na większej odległości od tarczy, drobne różnice będą się powiększać. To, co przy odległości 3 metrów wydawało się być poprawnym ustawieniem, już przy odległości 10 metrów i więcej może być nieadekwatne. Skorygowałem to, przekręcając horyzontalną gałkę lekko w lewo. Tym razem nie trzeba było się aż tak bardzo nakręcać.

Krok 4: Kolejny strzał pokazał, że ustawiłem lunetę poprawnie w poziomie, to znaczy śrut trafił idealnie pod moją kropką (minimalnie na lewo, ale dosłownie o pół milimetra). Należy pamiętać, że w miarę oddalania celu (w naszym przypadku tarczy), punkt trafienia będzie się podwyższał, jednak powinien pozostać we właściwej linii pionowej. Lubię, gdy moje strzały lądują około 4 cm poniżej celu przy odległości 10 metrów, ale ten był trochę niżej.

Krok 5: Przesuń cel na odległość od 18 do 27 metrów. Ja przesunąłem swój na 23 metry. Przy tej odległości moje skupienie było bardzo bliskie punktu, w który celowałem. Oddałem dokładnie 5 strzałów i tym razem byłem z nich zadowolony. Gdybym miał centrować tę wiatrówkę do codziennego użytku, dokonałbym jeszcze ostatecznych drobnych korekt, aby miejsce trafienia było lekko powyżej punktu celu. Jeśli strzały są w celu przy odległości od 18 do 27 metrów, oznacza to, że wiatrówka jest dobrze wycentrowana. Będzie ona strzelać lekko poniżej celu do odległości 18 metrów. Na odległości 27 metrów śrut będzie się lekko podnosił lub opadał, jednak nie ma to zbyt dużego znaczenia (prawie niewidoczne).

Ta metoda centrowania jest bardzo skuteczna dla wiatrówek o prędkości początkowej śrutu na poziomie 245-275 m/s. Przy 275 m/s nawet przy odległości 32 metrów, śrut będzie nadal bardzo blisko celu. Przy większych odległościach, śrut będzie lądował oczywiście poniżej punktu, w który celujemy.

Pamiętaj, aby podczas tej procedury zabezpieczyć oczy za pomocą specjalnych okularów ochronnych. Jest to szczególnie ważne przy strzelaniu na odległość 3 metrów, ponieważ ołowiane części śrutu mogą powrócić do Ciebie z dużą prędkością.


Serwis w nowej odsłonie
Serwis www.Militaria.TM.pl działający od 2003 roku, doczekał się kolejnej transformacji.

Partnerzy

Militaria.pl
Bron.pl

TradeDoubler

 Płatności

Organizatorzy

Adventura

 


Polecamy

Kabura skórzana na pistolet Start-1 Skórzana kabura na mały pistolet. Mocowana na pas pozwala dyskretnie przenosić pistolet ukryty pod marynarką, swetrem czy bluzą.
Wykonana
 
Wiatrówka Diana-34 Classic 4,5 mm Model klasycznie łamanej wiatrówki o lufie gwintowanej kaliber 4,5 mm. Lżejsza od droższych modeli niemieckiej firmy Diana, cechująca się bardzo
 
Zegarek Smith&Wesson Tactical (SWW-357T) Zegarek taktyczny amerykańskiej firmy Smith&Wesson. Jego obudowa i pasek została wykonana z tytanu.
W zegarku zastosowano fluorescencyjne podświetlanie
 

Czy wiesz, że...

Wyprawiając się na szkołę przetrwania, warto spróbować rozpalenia ogniska tak jak robili to nasi przodkowie, czyli za pomocą krzesiwa. Jego główne zalety to możliwość wykrzesania iskier nawet przy dużej wilgoci oraz powolne zużywanie się.